23 października 2020, Monika Błendowska

Jak mogę zadbać o siebie?

JAK MOGĘ ZADBAĆ O SIEBIE 1

Źródło: Pixabay

Dziś chciałbym zaprosić Cię do skierowania uwagi na siebie.

Doświadczenie wyniesione z własnej praktyki wskazuje, że kobiety myślą o sobie – jeśli wogóle, w natłoku obowiązków, dokonują wglądu w swoje potrzeby – to „na samym końcu”. Pierwszeństwo mają osoby, którymi należy się zaopiekować i lista zadań do wykonania. Obowiązki się mnożą: rodzina, dzieci, partner/mąż, praca, dom, zwierzę i wiele innych (kolejność przypadkowa;). Lista wypełniona po brzegi zadaniami. W wieczornej kalkulacji okazuje się, że dzień minął, a nasza energia została spożytkowana na wiele aktywności. Proponuję Ci, abyś codziennie, przez następne trzy tygodnie (magiczne 21 dni:), poświęcając dosłownie minutę, zastanowiła się nad pytaniami: Co myślę? Co czuję? Czego potrzebuję? Co dzisiaj mogę dla siebie zrobić? Na co mam ochotę?

Jeśli czujesz, że pytania nie są z „Twojej bajki” zachęcam Cię do przerobienia ich tak, aby pasowały do Ciebie. Chodzi o dokonanie wglądu w swoje potrzeby, rozbudzenie ciekawości sobą: Czego potrzebuję? O co powinnam się zatroszczyć w pierwszej kolejności? Jakie są moje zainteresowania? Co zrobiłabym dla siebie, gdybym miała więcej czasu?

A potem podziękuj sobie – odszukaj w myślach chociaż jedną rzecz, za którą mogłabyś sobie podziękować. Niech to będzie mała, z pozoru drobna rzecz. Wszystko co przychodzi Ci do głowy, bez prób oceniania. Co w efekcie możesz otrzymać? Koncentracja ma małych rzeczach powoduje, że przestajemy obarczać siebie nadmiernymi oczekiwaniami. Doceniając siebie, mniej oczekujemy z zewnątrz. Przerzucamy ciężar oceny na siebie. Szerzej na ten temat w następnych wpisach! Pielęgnowanie wdzięczności to także kolejny etap, ale zachęcam Cię już dziś do wykonania malutkiego kroku w tym kierunku.

Badania wskazują, że kobieta, która potrafi zadbać o siebie jest szczęśliwsza i hojniej obdarza otoczenie. Nie jesteś pewna? Spróbuj i sprawdź, a potem daj znać, co na Ciebie zadziałało.

JAK MOGĘ ZADBAĆ O SIEBIE 2

Źrodło: Obraz Jill Wellington z Pixabay

Z własnego podwórka: z wychowania perfekcjonistka (solidnie się napracowałam nad zmianą swojego podejścia) na mojej liście rzeczy do wykonania nie mieściła się pozycja – szeroko rozumiana – pod tytułem „zaangażuj innych”. Ile czasu trwało, zanim w trosce o swoje potrzeby, pozwoliłam bliskim zaangażować się we wspólną rzeczywistość. A jakie efekty! Okazało się, że nieoceniona jest wartość tego, co inni mogą wnieść do naszego życia – o ile umiemy i chcemy ich przyjąć, z całym bagażem doświadczeń, zachowań, postaw oraz ocen. Tata okazał się niezłym kompanem w zabawie, a radość kiedy zawozi dzieci do szkoły – nieoceniona. Wujek – powiernikiem sekretów i organizatorem wycieczek, tych bliskich do ogrodu, i dalekich do lasu czy nad jezioro, a przede wszystkim niezły misiu do przytulania. Ciocia – mistrzynią kulinarną, której przetwory celebrujemy podczas niedzielnych obiadów, a kiszonki od niej urozmaicają nam poranne śniadania. Pozwoliłam sobie, aby inni wnieśli w moje życie trochę swojego świata i przyjęłam ich z pełnym pakietem.

Jeśli założymy, że mamy prawo zadbać o siebie i umiemy sobie za to podziękować, że nie wszystko musimy wykonać sami, a inni mogą wnieść wiele dobrego w nasze życie – jesteśmy na drodze do bycia bliżej siebie! I tego Ci życzę.

Dbaj o siebie, a ja będę Cię wspierać w Twoim rozwoju!
Monika Błendowska


Szukasz coacha? Skontaktuj się
ze mną

Jeśli chcesz umówić się na sesję coachingową, team coaching lub wziąć udział w warsztatach, skontaktuj się ze mną bezpośrednio przez skype, telefon lub e-mail.

Dane kontaktowe

+48 694 158 534
mblendowska@mbcoaching.pl

Proszę o podanie miejscowości zamieszkania oraz tematu - w celu dostosowania odpowiedniej formy spotkania.

Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony internetowej jest właściciel strony (Monika Błendowska). Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: mblendowska@mbcoaching.pl